I tak na przykład tłumaczenie ustne
Niezbędnym warunkiem wykonywania zawodu tłumacza jest bardzo dobra znajomość języków, w których ma on zamiar pracować, czyli w swojej kombinacji językowej. Znakomita znajomość języków, a nawet dwujęzyczność, nie jest jednak tożsama ze specyficzną umiejętnością tłumaczenia, która wymaga długotrwałego ćwiczenia oraz pewnych naturalnych predyspozycji. I tak na przykład tłumaczenie ustne wymaga dużej odporności na stres, szybkiego kojarzenia faktów, podzielności uwagi, a w tłumaczeniu pisemnym niezmiernie ważna jest dbałość o szczegóły, spostrzegawczość i samokrytycyzm. Ważne jest też zrozumienie na czym dokładnie polega proces przekładu i jaka jest w nim rola tłumacza, dlatego oprócz umiejętności praktycznych w programie studiów pojawia się często teoretyczna refleksja nad tłumaczeniem, tzw. translatoryka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz
Pomoc tłumacza od zaraz
Jeżeli z jakichś względów, powodów już kiedyś poszukiwaliśmy dobrego tłumacza to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziś korzystamy z usług jednego biura translacyjnego i to właśnie tam zawsze i nieodmiennie od lat kierujemy swoje kroki. Być może nie jest to słuszne. Dlaczego? Otóż na rynku bardzo szybko pojawiają się nowe firmy, które oferują o wiele lepsze warunki i ceny. Warto jest zatem to wszystko sprawdzić i przekonać się, jak wiele możemy zyskać. Odwiedźmy choć kilka takich miejsc, porównajmy to, co nas interesuje i wyciągnijmy słuszne wnioski, na podstawie których dokonamy dalszych decyzji. Już dziś jest dobry dzień na to by nauczyć się dokonywać dobrych zmian, a ta zmiana związana z biurem tłumaczeniowym to może być strzał w dziesiątkę!
Wykonywanie zawodu tłumacza nie wymaga teoretycznie
Wykonywanie zawodu tłumacza nie wymaga teoretycznie formalnego wykształcenia i jest regulowane prawem wolnego rynku (wyjątkiem jest tu sytuacja tłumaczy przysięgłych, którzy w Polsce muszą uzyskać oficjalne kwalifikacje). Najczęściej tłumaczeniem zajmują się absolwenci różnego rodzaju studiów językowych (filologia, lingwistyka stosowana) lub kierunków związanych z problematyką tłumaczonych przez nich tekstów. Niejednokrotnie jako tłumacze pracują też obcokrajowcy mieszkający w Polsce. Inaczej niż w języku np. angielskim, polskie słowo "tłumacz" obejmuje zarówno tłumaczy pisemnych jak i ustnych. Choć wiele osób zajmuje się oboma rodzajami tłumaczeń, w praktyce są to dwa różne zawody, tak więc sam proces kształcenia przebiega w obu wypadkach nieco inaczej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz