Kilka słów o "solarach" - fakty, zastosowanie i koszty

ego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób

Kilka słów o

Moduł fotowoltaiczny

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_fotowoltaiczny


Montaż paneli słonecznych na różnych budynkach znajdujących się na terenie zoo

Gospodarowanie dużym zoo polega na sprawowaniu opieki nad przeróżnymi zwierzętami, a także na tworzeniu dla nich jak najlepszych warunków do codziennej egzystencji. Dlatego na terenie zoo stawiane są różne budynki przeznaczone dla zwierząt. Wyznaczane są także dla nich duże powierzchnie spacerowe, zwykle odgrodzone od zwiedzających zoo, gości. Administratorzy zoo starają się także znaleźć nowoczesne rozwiązania dla oświetlania i ocieplania całego zoo. Dlatego stawiają w wybranych miejscach zoo ?drzewa fotowoltaiczne?. Do tego montują panele słoneczne na wszystkich budynkach oraz docieplają wodę użytkową przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Dzięki temu mogą wprowadzać oszczędności, a jednocześnie sprawniej opiekować się zwierzętami.


Kolektory słoneczne sposobem na docieplanie budynku

Klasycznym sposobem na wytwarzanie dodatkowego ciepła w domu jest włączanie różnych farelek i wiatraków, które posiadają funkcje ciepłego i zimnego nawiewu. Oprócz tego w domach montowane jest ogrzewanie podłogowe i kupowane są nowoczesne piece grzewcze. Nowoczesnym sposobem na docieplanie budynku stał się montaż kolektorów słonecznych. Oprócz tego, że podwyższają one ogólną temperaturę w domu, mogą służyć również do ogrzewania wody użytkowej. Pozwala to zaprowadzić oszczędności nie tylko na ocieplaniu wody, ale też na ilości zużywanej wody, ponieważ od razu z kranu będzie leciała ciepła woda bez potrzeby jej wcześniejszego odkręcania. Kolektory słoneczne mogą być wykorzystywane również do ocieplania wody w przydomowym basenie.