Stomatologia estetyczna oraz dentyści. Czyli o zębach

roblem pojawia się jak lekko zaboli, dziecko może dostać ataku paniki i histerii, bo przecież miało nie boleć. Dlatego wiele gabinetów stara się przekonywać dzieci miłym wystrojem i przyjaznym nastawienie, że wizyta u nich nie

Stomatologia estetyczna oraz dentyści. Czyli o zębach

Strach przed wizytą u dentysty

Dzieci nie za bardzo lubią chodzić na wizyty do stomatologa, a często rodzice próbując oszczędzić dziecku strachu, przekonują, że nie będzie bolało. Problem pojawia się jak lekko zaboli, dziecko może dostać ataku paniki i histerii, bo przecież miało nie boleć.

Dlatego wiele gabinetów stara się przekonywać dzieci miłym wystrojem i przyjaznym nastawienie, że wizyta u nich nie jest rzeczą, której należy się bać. Jest to dobre podejście, bo nieleczone zęby w młodym wieku mogą zaowocować w poważne problemy z dorosłości. A strach przed dentystą zostanie na długo.


Endodoncja - leczenie. Wikipedia

Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.

Osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie endodontyczne wszystkich zębów przednich (wszystkie siekacze oraz kły). Leczenie zębów przedtrzonowych oraz trzonowych jest pełnopłatne. Osobom, które nie ukończyły 18. roku życia, przysługuje bezpłatne leczenie zębów mających nie więcej niż trzy kanały.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endodoncja


Wady zgryzu w Wikipedii

Stłoczenie ? zęby są stłoczone w wyniku zaburzenia stosunku wielkości lub ilości zębów do wielkości łuków zębowych
Szparowatość ? widoczne odstępy między zębami pojawiają się, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż wielkość miejsca w łuku zębowym
Zatrzymany ząb ? to prawidłowo wykształcony ząb, który tkwi w łuku zębowym lub poza nim
Brak zawiązków zębowych ? po wypadnięciu zębów mlecznych, nie wyrastają zęby stałe, najczęściej dotyczy to ?dwójek? i ?piątek?.
Wstępnej oceny zgryzu może dokonać stomatolog u dziecka w wieku 2-3 lat (przy pełnym uzębieniu mlecznym). Konsultacje ortodontyczne zalecane są dzieciom w wieku 7-9 lat (pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe), a następnie w wieku 10-12 lat (ostatni etap wymiany zębów mlecznych na stałe). Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych: ruchomych lub stałych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ortodoncja