Szpitalne kartoteki online?

O tym w artykule.Papierowe kartotekiKiedy wybieramy się do lekarza nie zastanawiamy się specjalnie nad tym jak nasze dane są przechowywane w danej przychodni czy innej placówce medycznej, a w sumie powinniśmy. Zazwyczaj sama kart

Szpitalne kartoteki online? Oprogramowanie takie jak niebawem będą obowiązkiem dosłownie każdej placówki medycznej. Dobrze jest już teraz kupić odpowiednie licencje, jednak z jakiego powodu jest to konieczne. O tym w artykule.

Papierowe kartoteki

Kiedy wybieramy się do lekarza nie zastanawiamy się specjalnie nad tym jak nasze dane są przechowywane w danej przychodni czy innej placówce medycznej, a w sumie powinniśmy. Zazwyczaj sama kartoteka jest w większości przypadków jeszcze papierowa, a jedynie system rejestracji odbywa się elektronicznie.

Czy nie byłoby wygodniej gdyby nasza historia choroby znajdowała się online na serwerze, gdzie każdy lekarz ma do niej dostęp? Wszystkie wyniki badań, przebyte choroby, grupa krwi i wiele innych rzeczy, dostępnych na wyciągnięcie ręki, a w zasadzie myszki. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i błędów lekarskich, które czasami wynikają z braku znajomości wszystkich danych odnośnie chorób danego pacjenta. Dodatkowo jeżeli istniałaby możliwość przejrzenia swojej kartoteki to już byłoby idealnie.


Szpitalne kartoteki

Jak wyglądałby szpital bez dobrego systemu zarządzania kartotekami pacjentów? Można sobie tylko wyobrażać powstający w wyniku tego chaos. Każdy pacjent chorujący na coś innego i otrzymujący złe leki, źle przeprowadzona diagnoza na podstawie błędnych danych innego pacjenta. Tak chaos to dobre określenie dla takiego stanu rzeczy.

Na szczęście wszystkie szpitale i przychodnie medyczne stosują niezawodne systemy katalogowania i przechowywania danych. Co prawda większość z nich korzysta równolegle z systemu analogowego, czyli szafki na dokumenty, gdzie przechowywane są dane oraz systemów informatycznych, które stanowią dodatkowe miejsce w którym dane są przechowywane. Jest to system, który działa już jakiś czas, ale niebawem zostanie zmieniony i szpitale będą musiały zacząć korzystać jedynie z systemu informatycznego.


Wikipedia o dokumentacji medycznej w Polsce

Rodzaje i zakres dokumentacji medycznej (która może występować zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej) został opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania1. Przepisy te regulują również sposób wytwarzania, przechowywania i udostępniania tej dokumentacji. Możliwość stosowania zamiennie dokumentacji papierowej, jak i elektronicznej dopuszcza w/w rozporządzenie, co dodatkowo potwierdzone jest w art. 56 ust. 1 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia2: ?Do dnia 31 lipca 2014 r. dokumentacja medyczna może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej?. Po tym terminie dokumentacja medyczna wszystkich rodzajów oraz w całym zakresie będzie musiała być prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej.

Na polskim rynku istnieje kilkunastu producentów oprogramowania klasy EDM, które w obecnym stanie prawnym mogą przechowywać, wytwarzać i udostępniać dokumentację medyczną w zakresie nie realizującym w całości jej definicji prawnej. Od 1 sierpnia 2017 (termin ten przesunięto z 1 sierpnia 201434) systemy klasy EDM będą musiały realizować te zadania w zakresie całkowicie zgodnym z wymaganiami w/w rozporządzenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna